Yazılar

Bokeh’e farklı bir bakış

• Kayıt edilenler: 17 • Yorumlar: 3369


Bu yazıyı yazabilmek için 2-3 defa başladım ama hep silmek zorunda kaldım. Zira anlatmak istediğimi bir türlü aktaramadığımı hissettim. Bu seferde öyle olmaması dileğiyle yeniden başlıyorum.

Bokeh üzerine teknik verileri üzerine yazılmış bir sürü yazı var  ama ben bu sayısal fikirlerden uzak, bokeh ile konunun birbiri ile olan ilişkisinden bahsetmek isterim.

 

Red Cap on Bus

Genellikle bokehi bol fotoğrafları çok severiz. Net alan ön plana oldukça çıkmıştır. İlgimiz bir yere toplanmıştır. Konu ayıklanmış bir halde önümüzdedir ve keyif vermektedir. Gereksiz alanlardan temizlenmiştir çünkü.

Gereksiz alanlar.. Belki de yazının saf değiştirdiği yer burası. Onca para verdiğimiz lens fotoğrafta gereksiz alanlar oluşturmaya başlamıştır. (Onca para vermeden aldıklarımız o kadar da bu etkiyi sağlamıyor bu bir gerçek.) Gerçekten o kısımlar gereksiz midir veya onları sürekli gereksiz veya ikinci planda mı değerlendirmek lazım?!?

Calico Sticks

 

Farklı bir bakış olarak, bence oyunun asıl elemanı bu flu bölgeler olabilir. Vizörden bakarken düşündüğümüz şey hep nedense net. Neden flu bölgeler olmasın. Neden Bokeh olmasın diye düşünürken derin bir batağa battığımı farkettim. Zira olabildiğince zor bir konu. Düşünülmesi gereken artık önemli bir bileşen daha var. Hatta bileşen değil bir ilişki. Net bölge ile flu bölgenin biribiri ile olan ilişkisi.

Burada konuyu flu böyleye almak bence asıl olması gereken. Zaten net bölge de sürekli ana konuyu işlemeye alışmış durumdayız. Onu flu bölgeye taşıyıp, net bölge ile ilişkilendirmek, olabildiğince yabancı olduğumuz bir konu. Aralarındaki bağı bir şekilde kurmamız gerekir ki, bunun sabit kuralı yoktur. Yani kendimize bir kısa yol bulup bunun üzerine yürüyemiyoruz. En azından benim için öyle.

 

Lazy Pegs

Her konu her ilişkilendirme farklı bir yön farklı bir değerlendirme istiyor. Bu da fotoğraf için harcadımız zamanı olabildiğine artırıyor, yeri geldiğinde kaçırmamıza neden oluyor. Hele ki sokak fotoğafı ile bunu yapmaya çalışırsak, ders çalışır gibi mekan çalışmamız gerekebilir. Günün hangi zamanı, nerde, hangi ışık koşullarında ne gibi kullanabilceğimiz konular var ve bunlar yaşantının günlük kısımlarında nasıl bir anlamlandırma içinde bulunuyor.

Böyle bir konuyu kafamda canlandırmam oldukça uzun bir zaman aldı. Kaldı ki çoğu zaman arka plana atıp düşünmemeyi tercih ettim. Ancak Kendimi çok zorladığım zamanlarda oldu. İşte bu zamanlar içinde olduğum çevreyi nerdeyse çözdüğüm zamanlardı. Orada hayatın nasıl yaşandığını nasıl aktığını olabildiğince iyi etüt ettiğime inanıyorum.

 

Nothing is perfect

 

Daha fazla uzatmadan, Bokehin sadece bir yardımcı olduğunu değil aslında kendisinin de asıl aktör olduğunu anlatmak istedim. Biraz zor ama esaslı bir aktör. Fotoğrafın bütün kare içinde olduğunu hissettiren ve hatta bütün karenin gerektiğini hissettiren bir aktör.

Look after beauty

[gall]

17 tavsiye eden
3 yorum
369 izleme
bookmark icon

One thought on “Bokeh’e farklı bir bakış

Eski
Yeni
En Çok Oy Alan

    Yorum yaz..

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    Eski
    Yeni
    En Çok Oy Alan