Format

Türk Fotoğrafına FORMAT lazım!

• Kayıt edilenler: 35456


Biz türlü çeşitli özgürlük sorunlarıyla uğraşırken Derby İngiltere’de çok güzel bir fotoğraf festivali yapılıyor. Format 2011.

Format, 2004 yılında Louise Clement ve Mike Brown tarafından  kurulan ve ticari amaç gütmeyen, İngiltere’nin önde gelen Fotoğraf ve ilgili medya festivalidir.

Fotoğrafı geniş bir perspektiften değerlendirmeye alan, dünya genelinde çalışmaları görebileceğimiz en iyi festivallerden biri. Format’ın asıl odaklandığı konu, fotoğrafın ne olduğu ve ne olacağı ile ilgili  tartışma yaratıp fotoğrafçıları geliştirme için fırsat yaratmaktır.

Bu seneki festival, Derby genelinde  4 Mart ile 3 Nisan arası çeşitli mekanlarda gerçekleşiyor. Yani Format 2011 halen devam ediyor. Festivalde yer alan konuşmacıları, sergileri şu adresten izleyebilirsiniz.

Bu seneki festivalin konusu “Right Here, Right Now: Exposures from the public realm.” Türkçeye çevirmeye çalışırsak, Tam burada, hemen şimdi, ortak yaşam alandalarından kareler. Yani sokak fotoğrafı.

300 fotoğrafıçının 3000’den fazla projesiyle sokak fotoğrafı. İnsan ister istemez gıpta ediyor tabi. Türkiye’de  Mermer fuarı, zücaciyeciler  fuarı gibi sektörel bir araya gelişler düzenlenebiliyor. Sinema, tiyatro festivalleri de öyle. Ama fotoğrafa gelince işler farklı. Belediyelerin, özel kuruluşların ayırdığı kaynaklar yarışmalara foto maratonlara yatırılıyor ama festival pek düşünülmüyor.

Oysa foto maraton gibi,  düşünmeksizin çek babam çek koşturmacasının yerine sergiler, söyleşiler, atölye çalışmalarıyla kapsamlı bir festival gerekli bize. Belki ilk bir kaç festivalin doyurucu içerik olmayabilir ama Türk Fotoğrafı’nın daha yetkin işlere imza atması için bu türden organizasyonlar gerçekleşmeli.

FORMAT’a dönersek; küratörlüğünü Louise Clements yaptığı, Derby Kent Konseyi, Derby Üniversitesi, Derby Müzeleri, İngiltere Hükümeti, Magnum, Troika Editions, Esmee Fairbairn Sanat Konseyi tarafından desteklenen Format, blurb, Foto8,  Aicon,  Birmingham Fotoğraf Arşivi,  John E. Wright British Journal’ın katkılarıyla çok heyecan verici bir içeriği fotoğraf dünyasına taşıyor.

Format programını şuradan, broşürünü şuradan edinebilir, daha ayrıntılı bilgi için twitter hesabınız varsa katılımcıların format üzerine paylaşımlarını şuradan izleyebilirsiniz. Biz de Format süresince takip edebildiğimiz gelişmeleri burada paylaşmaya çalışacağız.

35 tavsiye eden
0 yorum
456 izleme
bookmark icon

Yorum yaz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir