Genel

Yaşlı bir lens

• Kayıt edilenler: 69795


Hepimiz oldukça iyi biliriz ki lens deyince aklımıza, bir çok marka gelse de en ulaşamadığımız veya gizemine bir türlü akıl sır erdiremediğimiz Zeiss gelir. Diğerlerinden her zaman kendini  ayırmıştır. Kalitesini tekniğini veya özelliklerini konuşmak için bu yazıyı yazmıyorum zaten bu konuda oldukça fazla bilgi var.

Üzerinde durmak istediğim konu hemen hemen 1 asırlık bir zeiss ve bi şekilde hayatımızın içine girmesi. Tabi artık ticari kaygılardan dolayı kullandığımız ekipmanların ekonomik hayatları o kadar kısa ki, bir eşyanın 1 asır sonra bile kullanılabilir olması oldukça dikkat çekici. Her altı ayda veya 1 sene de arpa boyu kadar yol almayıp yenilenen yüzü ve imajı ile aynı tarz makineleri almaya oldukça alışığız sonuçta. Ama bu lens hemen hemen 1 asırlık bir geçmişe sahip.

Yapan kişi Jason Bognacki ve yaptığı da Piccolette marka bir makineyi bi şekilde Canon 5D makinesine adapte edip fotoğraf çekmeye çalışmak.  Yukarı makinein adapte olmuş halini görebilirsiniz. Nasıl olduğu ile ilgili tam bir bilgim olmamasına rağmen bir adaptör uydurulup monte edildiğini düşünüyorum. Hatta ufak bi AF confirm çip ile manuel de olsa AF onayı alınabilr kanatindeyim. Aşağıdaki fotoğraflarda da gündelik hayattaki performansını görebilirsiniz.

Bu fotoğrafları gördükten sonra aklıma ilk gelen lensin kendine ait farklı bir karakterinin olduğuydu. Şu an kullandığımız hemen hemen her türlü lensin kendine ait bir karakteri var ama mükemmelliyeti aradıklarından dolayı birbirlerinden ayırmak oldukça zor.

Ancak rahatsız olduğum bir konuya da kenarından bahsetmeden geçemeyeceğim. Her ne kadar lensin bi karakteri var demiş olsak bile artık bu karakteristik sonuç tek tık ile her an çekebildiğimiz fotoğrafların hepsine uydurulabilir durumda. Kullandığımız yeni nesil cep telefon, tablet ve programların çoğunun üzerinde hazır gelen ayarlar ile bu elde edilmeye çalışılmakta ve bi nevi ayağa düşürülmekte. Belki de bu da başka bir yazı konusu. Herneyse

Jason Bagnacki’nin yaptığı bu çalışmayı oldukça güzel bulsam da, Ebay’da  şu linke satmasına bir türlü anlam veremedim. Hatta biraz üzüldüm diyebilirim. Keşke böyle bir şeyi satma taraftarı olmasaydı.

69 tavsiye eden
0 yorum
795 izleme
bookmark icon

Yorum yaz..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir